Att så ett frö

Frösådd är ett billigt och relativt enkelt sätt att föröka växter. Ingen lyckas med alla frön, men alla lyckas med några. Det är ändå ett litet under när väl jordytan börjar buktas och man skymtar den första lilla grodden.

Generellt kan man dela upp det så här:
- Sommarblommor är oftast lätta att så, de gror efter någon vecka i rumstemperatur.
- Perenner gror ofta snällt men behöver ibland en period av kyla innan de gror.
- Buskar och träd har ibland behov av flera omgångar med omväxlande temperaturer.

Om man aldrig har sått förut kanske man inte ska börja med växter som kräver flera år på sig att gro, men har man tålamod och gillar utmaningar ska man absolut försöka.

Att ett frö inte vill gro på en gång kan ha många orsaker. Om man har förvissat sig om att fröet har fått fukt, rätt temperatur och rätt mängd ljus men ändå inte vill gro kan man tänka på följande: Vissa frön behöver stratifieras (ha perioder av fukt och kyla) ibland upp till 3-4 ggr innan de kan gro. En del frön har ett groningshämmande ämne som behöver tvättas bort, i naturen kan det ske tex av fåglar. Fröet kan också vara i någon typ av vila som måste brytas.

Det finns två typer av frövila, yttre (exogen) och inre (endogen), och kombinationer av dessa. Yttre frövila beror ofta på hårt frö eller fruktskal. Vattnet kan då inte tränga in (ibland är det grodden som inte kan tränga ut). Inre frövila är en fysiologisk vila, då finns i grodden eller i frövitan hormoner som hindrar groning. Låga temperaturer gör att det hämmande ämnet förstörs.

Vissa arter är inte fullt utvecklade i fröet och behöver eftermogna vilket också sker under stratifieringen. Om ett frö ändå inte vill gro kan det vara ett frö som kräver hög värme, som efter en brand.

När man ska så är det viktigt att välja rätt jord. Såjord är svagt gödslad och lite finare i strukturen än vanlig planterningsjord, den har också ofta inblandning av perlit eller sand. Vissa fröer kräver även speciell typ av jord, tex frön från surjordsväxter som vill ha ett lågt pH. Till den typen av frö kan man blanda okalkad, ogödslad torv (75%) och sand (25%)

Ska man så frön som snabbt gror och snabbt kan skolas upp i ny jord fungerar de flesta såjordar man kan köpa. Men sår man frön som har lång groningstid och kanske kräver stratifiering är hög kvalitet på jorden viktig. Bra såjord håller strukturen, och blir inte kompakt och blöt efter en vinter ute. Man kan med fördel blanda extra sand eller perlit i jorden vilket hjälper till att ge en bra struktur.

Såkrukan, som ska vara ny eller rentvättad, fylls med jorden och fröna sås på det djup som rekommenderas. Jorden vattnas lagom, inte för blöt och inte för torr. Krukan ställs i rätt temperatur. Sedan är det bara att vänta och vattna när det behövs.

Om man har svårt att komma ihåg att vattna kan man lägga ett 1-2 cm lager fint grus (ca 3-4 mm grovt) i botten på kruka. Krukan ställs sedan på ett fat med vatten (vattnets nivå får inte gå över gruset i krukan). Vattnet sugs upp genom gruset och man får på det sättet en typ av långtidsvattning. Denna typ av sådd är mycket lämplig för frön som har lång groningstid. Om sådderna står utomhus där det kan regna i dem måste man tänka på att högre fat/kärl måste ha dränering så fröna inte ruttnar. Borra flera hål 1 cm upp runt om på kärlet så överskottsvatten kan försvinna. På såkrukor som ska stå en längre tid kan det vara bra att lägga ett lager av gruset även över jorden. Det motverkar mossa, alger och svampsjukdomar.

När era frö har grott och hjärtbladen har utvecklats är det dags att ge en svag näringslösning under en tid. Tänk också på att det behövs mycket ljus under denna tid för att plantorna ska bli knubbiga och fina. Efter att ytterligare ett eller ett par bladpar utvecklats är det tid att plantera om i plantjord.

Lök och knölväxter mår bäst av att inte planteras om första året. Låt dem stå kvar i såkrukan en extra säsong och plantera sedan om dem när de är i vila.

Vanliga misslyckanden:
- Det kan räcka att frösådden torkar ut helt en enda gång.
- För våt jord kan leda till att frö eller småplantor ruttnar eller får svampangrepp.

Det är inte lätt att veta hur just ditt för ska behandlas för att gro, men ofta har fröleverantörer såråd som följer med inhandlade fröer.

Lycka till!